Folklórny súbor Jurošík vznikol v Michalovciach v roku 2011. Od začiatku pracuje pod vedením Mgr. art. Petra Cicáka. V súčasnosti má 60 členov. Sú to mladí tanečníci, speváci a muzikanti, ktorých spája láska k folklóru a slovenským ľudovým tradíciám. 

  Program súboru je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií hlavne regiónov východného Slovenska – Zemplín, Abov, Šariš a Spiš, ale vo svojom repertoári má zaradené piesne a tance z územia celého Slovenska. Vo svojich vystúpeniach súbor prináša štýlovo čisté choreografie, s dôrazom na presnosť pohybového a piesňového materiálu. Zameriava sa hlavne technicky náročné a divácky zaujímavé vizuálne prvky. Veľký dôraz sa kladie na zachovanie pôvodných krojov s prihliadnutím na scénické spracovanie.
  Súbor absolvuje každoročne množstvo vystúpení na Slovensku a zúčastnil sa mnohých medzinárodných festivalov v zahraničí, napr. v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Turecku, Cypre, Rusku, niekoľko krát v Poľsku a Česku.
  Počas svojej existencie súbor získal niekoľko úspechov a ocenení v súťažných prehliadkach a na festivaloch. Svojou kvalitou sa zaradil medzi najlepšie amatérske súbory na Slovensku.

  Doteraz najväčším úspechom súboru je víťazstvo v roku 2018 na súťažnom Medzinárodnom festivale Byukcekmece – Istanbul v Turecku, kde spomedzi 27 súťažiacich súborov z celého sveta získal súbor 1. miesto – hlavnú cenu festivalu.